poniedziałek, 22 października 2018

25 lecie warszawskiej Fundacji Dla Dzieci z Cukrzycą

          Kilka tygodni temu dostałam zaproszenie na Jubileusz 25lecia Fundacji Dla Dzieci z Cukrzycą działającej w Warszawie.



          Impreza rozpoczęła się w sobotę 20 października warsztatami zatytułowanymi "Słodko bez cukru, czyli zdrowe desery domowej roboty" na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a prowadziły je studentki diabetologii tegoż uniwersytetu.
          Następnie w auli, po uroczystym otwarciu Jubileuszu, rozpoczął się panel dyskusyjny z udziałem zarządu fundacji:

- Wandy Jakubowskiej
- Dagmary Staniszewskiej
- Sylwestra Manowskiego

oraz lekarzy diabetologów, którzy od lat współpracują z Fundacją:

-  dr hab. n. med. Agnieszki Szypowskiej - szefa zespołu diabetologii w Katedrze Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członka Rady Fundacji
- lek. med. Marii Lipki - diabetologa, członka Rady Fundacji
- lek. med. Stanisława Pawełczaka - diabetologa Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach

          Goście wspominali początki pracy w Fundacji, pierwsze wyjazdy, obozy, turnusy. Łatwo nie było; uczestnicy tych wyjazdów nie mieli wtedy pomp, a tym bardziej wypasionych CGMów. Tylko peny i glukometry i też trzeba było ogarniać kilkadziesiąt dzieciaczków :)

          Omawiano też nowoczesne metody prowadzenia cukrzycy. Jak korzystać z najnowszej generacji sprzętu i osiągać profity płynące z postępów techniki, w postaci co raz lepiej wyrównanej cukrzycy.

         Mówiono o dotychczasowych osiągnięciach Fundacji, ale też stojących wciąż przed nią wyzwaniach i zadaniach.

         Kilkugodzinna dyskusja zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Zobaczyłam ludzi w pełni oddanych temu, co robią. Pełnych pasji i miłości, czerpiących radość z pomagania chorym na cukrzycę, często poświęcających cenny czas, który mogliby spędzić ze swoimi rodzinami. Oni nie spoczęli na laurach; w ich głowach kłębi się pełno nowych pomysłów, co jeszcze można zrobić, jak jeszcze można ułatwić życie dzieciom i dorosłym z cukrzycą typu 1.

         Specjalnie wspomniałam tu o dorosłych chorych, bo mimo tego, że fundacja działa na tę chwilę na rzecz dzieci, pochyla się też nad problemami dorosłych. Wśród ich planów i założeń na najbliższą przyszłość jest m.in walka o dostęp dorosłych diabetyków do możliwości korzystania z takich samych metod leczenia, co osoby poniżej 26 r.ż. Przede wszystkim o refundację pomp dla osób 26+.




         W przerwach na korytarzu można było podziwiać wystawę sprzętu dla diabetyka - prywatny zbiór doktora Stanisława Pawełczaka. Dr Pawełczak choruje na cukrzycę typu 1 kilkadziesiąt lat, a więc na wystawie znalazły się pierwsze strzykawki wielokrotnego użytku, jak i pierwsze glukometry. Przyznam szczerze, że widok tego sprzętu wywoływał dreszcze...





         Bardzo ciekawa była prezentacja mgr.inż. pana Adama Niedziałka na temat "Domowa zamknięta pętla OPEN APS". On sam korzysta z takiego rozwiązania i przyznam, że zrobiło to na mnie (i myślę, że nie tylko) ogromne wrażenie. Jeden z kolejnych wpisów poświęcę na szczegółowy opis tego rozwiązania.



         Ostatnim punktem konferencji były wystąpienia przedstawicieli firm medycznych.
 - Abbott Laboratories Poland: „FreeStyle Libre i telemedycyna - czy kontrola cukrzycy może być prostsza?”
- Roche Diabetes Care Polska: „Innowacyjne rozwiązania w kontroli glikemii. Accu Check Instant. System Eversense"




         Na końcu Zarząd Fundacji wręczył medale i podziękowania osobom współpracującym z fundacją, przyjaciołom i fundatorom, bez których Fundacja nie mogłaby działać tak prężnie.



         Po zakończeniu części oficjalnej i po pysznym lunchu, wróciliśmy na aulę, gdzie rozbawił nas do łez występ znanego komika Grzegorza Halamy pt: "Długo i szczęśliwie, czyli intymne życie grubasa".

        Bardzo dziękuję Zarządowi Fundacji za zaproszenie na tak ważną uroczystość. Było to dla mnie ogromne wyróżnienie i niesamowita przyjemność. Jeszcze raz życzę Wam kochani samych sukcesów i kolejnych jubileuszy w dobrym zdrowiu oraz kolejnych pokoleń zadowolonych dzieciaków diabeciaków :)










*Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych i strony Fundacji Dla Dzieci z Cukrzycą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz